MENU 568 851 851
CZ
CZ EN DE RU FR IT PT ES

Povinné ručení v roce 2014 opět dražší

Po letech stagnace nebo spíše snižování cen povinného ručení nastává pro řidiče jiná doba a situace se zcela mění, dojde k poměrně výraznému zdražení.

Pojišťovny jsou podle nové legislativní úpravy vlády nuceny odvádět od ledna 2014 povinnou daň 3 procenta na náklady hasičů, záchranné služby a podobných subjektů. Jinak řečeno, zaplatí 5600 korun za každou započatou hodinu zásahu.

Další rozhodující změnou je nový Občanský zákoník, jehož součástí je také reforma při určování náhrad za způsobené škody a zdravotní újmy. Podle nových zákonů, které byly schváleny parlamentem, již nebudou náhrady paušalizované, ale ke každému pojištěnci se bude přistupovat individuálně.

Náklady pojišťoven se údajně zvýší až o 3 miliardy ročně a bylo by s podivem, kdyby se to nedotklo také samotných řidičů.

Jaké zdražení můžeme očekávat?

Jednotlivé sazby pojišťoven se liší a tak i zdražení pojištění vozidla se bude pohybovat v různých relacích. Obecně se však uvádí rozmezí 7-20 procent. Může se tedy jednat o velmi zásadní zatížení domácího nebo firemního rozpočtu.

Více zaplatí především pojištěnci, kteří často bourali. Jednotlivé pojišťovny se shodují na tom, že u těch ohleduplnějších by k výraznému navýšení dojít nemuselo, někteří hodně vzorní řidiči je možná ani nezaznamenají. Navýšení bude probíhat vždy při výročním vyúčtování plateb, takže se může stát, že pocítíte změnu až v druhé polovině roku 2014.

Jak budou pojišťovny zvyšovat?

  • Slavia - 12-20%
  • Axa - 15%
  • Kooperativa - 15%
  • Uniqua - 10-15%
  • Alianz, ČP, ČSOB - 10%
  • HVP - 7%
  • Wüstenrot - jednotky procent, zatím neupřesněno

Vyplatí se fixace?

Společnost Generali nabízí svým klientům garanci pevné ceny povinného ručení, takzvanou fixaci na následující tři roky a stává se tak první vlaštovkou, která chce přinést nějakou tu jistotu. Je ovšem otázkou, zda další pojišťovny nebudou opět ceny snižovat. V takovém případě by se jednalo spíše o opačný efekt.