MENU 568 851 851
CZ
CZ EN DE RU FR IT PT ES

Jak postupovat při dopravní nehodě

Existují dvě možnosti vzniklých situací ve spojitosti s dopravní nehodou.

V prvním případě, kdy jste nepřesáhli škodu 100 000 korun, a nebyl poškozen cizí majetek, nemusíte volat policii a je možné dohodnout se s účastníky mimo správní a právní řízení. Ovšem i v tomto případě musíte vše řádně zdokumentovat, je-li to možné, tak také vyfotografovat pro případné účely pojišťovny, ale i pro své vlastní záznamy, rozhodně zde nepodceňte:

 • Domluvu s dalšími účastníky menší nehody
 • Dokumentaci
 • Oznámení pojišťovně
 • Důkladnou kontrolu poškozených vozidel a majetku

Možnost číslo dvě již je poněkud vážnější, došlo ke škodě na autě nebo majetku vyšší než 100 000 korun nebo k usmrcení či vážnému zranění osob, musíte tedy zavolat policii, tuto alternativu zde však nepitvejme, raději se zaměřme na obecné kroky, jak postupovat obecně, zda využít například odtahovou službu a jak se vlastně chovat krok po kroku:

 1. Zastavte auto, vypněte motor, zajistěte místo nehody
 2. Použijte výstražná značení- trojúhelník, oranžová křiklavá vesta
 3. Zajistěte případnou první pomoc zraněným účastníkům nehody
 4. Nijak nezasahujte do místa havárie v případě, že bude volána policie
 5. Vše vyfoťte a důkladně zdokumentujte, neučiní-li tak již dříve správní orgány
 6. Prokažte si vzájemně totožnost se všemi účastníky dopravní nehody
 7. Vždy informujte náležitou pojišťovnu

Pojišťovny spolupracují také s různými servisy a autoopravnami, případně půjčovnami aut, které vám poskytnou velmi výhodné služby. Díky tomu, že okamžitě informujete svou pojišťovací společnost, která zase osloví prověřeného partnera, vyhnete se drzým a nepříjemným „lovcům nehod“. Ti často parazitují a využívají zmatenost nebo dokonce šok řidičů bezprostředně po havárii.

Co s bouraným vozem?

Velkým problémem může být odstranění vozidla z vozovky, zvláště pak, kdy se jedná o opravdu závažnou nehodu, zde již přichází na řadu i hasiči se svou těžkou technikou. Pokud to není tak vážné, je možné využít odtahové služby, které jsou dnes mnohdy součástí smlouvy v podobě asistence, kupříkladu do vzdálenosti 50km.

Jak přežít bez auta?

Po té, co se vzpamatujete z šoku, že nemáte automobil, z důvodu opravy, či dokonce likvidace, existuje naštěstí možnost půjčení náhradního vozidla, které využijete po dobu servisu nebo než si pořídíte automobil nový. Tyto služby se dnes již pohybují od 300 korun na celý den a zapůjčit lze osobní i užitkové vozy. Zvolit můžete krátkodobé i dlouhodobé pronajmutí vozidla.