MENU 568 851 851
CZ
CZ EN DE RU FR IT PT ES

Jak jezdit na sněhu

Léto byle letos nečekaně krátké. Co když napadne sníh dříve. Tady je pár tipů jak zvládnout zasněžené silnice.

Zimní výbava jako základ

I přesto že se bude snažit jezdit na silnicích uleduplně, jsou situace, které nijak neovlivníte. Uvíznete několik hodin v koloně, nebo zůstanete" viset" v mrazu na silnici nižší třídy, zcela určitě vám pomůže několik zásadních věcí:

 • Zimní pneumatiky s "nesjetým" vzorkem
 • Sněhové řetězy
 • Zásoba benzínu či dieslu v nádrži

Základ je „Jezdit plynule“

Pomalé ruce na volantu a plynulé, jemné, ovládání plynového i brzdového pedálu, je tím nejefektivnějším, co můžete udělat proto, abyste zabránili nedotáčivosti nebo přetáčivosti, vašeho vozu. Jak projet zatáčkou? Před vjezdem do zatáčky uberte plyn. Najíždějte z vnější strany své poloviny vozovky. Pokud cestu neznáte, uzpůsobte jízdu tak, jako by zatáčka měla vést ostře za roh.

Dostatečně brzy před zatáčkou jemně sešlápněte a podržte brzdy. Zpomalte na optimální rychlost. Má-li váš automobil anti block system, zpomalíte bez nebezpečí zablokování kol. Vyhněte se prudkým manévrováním volantem, nedržte volant ledabyle, ani křečovitě. V zatáčce jemně točte, ale nebrzděte. Plyn přidejte až po průjezdu šikanou.

Sledujte provoz. Předvídejte.

Sníh dokáže prodloužit brzdnou dráhu až třikrát. Sledujte provoz okolo sebe i daleko před sebou, plánujte dopředu, jak své vozidlo povedete, aby jízda byla co nejplynulejší. Riziko krizových situací snížíte na minimum, pojedete-li tak, abyste minimalizovali nutnost brzdění a nutnost „manévrů na poslední chvíli“. Pokud přece jen budete v nečekané chvíli muset vozidlo prudce zastavit, držte volant rovně a brzdu nesešlapujte nárazově stylem „dup a pryč“, ale plynule a plnou silou. Tak docílíte nejefektivnějšího a nejrychlejšího zpomalení. U vozů bez ABS tlak na brzdu přerušujte.

Pneumatiky jsou konstruovány tak, aby měly nejlepší trakční vlastnosti v přímém směru. Chcete-li po nich současně i vyhýbací manévr, nebude výsledek tak účinný, jako když budete při brzdění držet kola v přímém směru jízdy, kdy může pneumatika soustředit své vlastnosti plně na brzdný moment.

Pár dalších tipů na zímní silnice:

 • Chovejte se ohleduplně, na silnicích, které jsou lemovány protisněhovými bariérami. Včas uberte plyn a držte se na své straně vozovky. Neohrožujete ostatní řidiče jízdou po prostředku vozovky.
 • Zvětšete svůj odstup od automobilu před vámi, tím získáte dostatek času pro případné plynulé zastavení.
 • Pokud máte někde být v určitý čas, zdvojnásobte potřebnou dobu na cestu, lépe dojet dříve než vůbec.
 • Vyzkoušejte si, v ústraní na bezpečném místě, jak se váš vůz při prudkém brzdění chová. V reálné situaci pak spíš zachováte chladnou hlavu.
 • Připravte se na to co může na sněhu nebo na náledí nastat. Dbejte na to, aby jste neměli sníh v okolí pneumatik.
 • Dejte pozor na mosty, nadjezdy a odbočky na silnice nižší třídy. Zde bývá nejčastěji náledí.
 • Mějte čistá světla a čelní a zadní okno aby jste byli viděni. Řidiči za vámi to určitě ocení.
 • Nezastavujte pod kopcem, hrozí riziko, že se již nerozjedete, nebo naopak, že do vás narazí řidiči, jedoucí z kopce, jejichž vůz se snáz může stát neovladatelným.
Pokud si nejste jisti stavem vašeho auta a potřebujete někam jet, využijte raději náš pronájem osobních automobilů nebo půjčovnu dodávek – naše auta jsou vždy v nejlepším stavu a mají pravidelný servis v autorizovaných autoservisech.