MENU 568 851 851
CZ
CZ EN DE RU FR IT PT ES

Elektromobily a jejich budoucnost

Elektromobily se objevují na trzích s automobily už poměrně dlouho a jejich historie, ta sahá dokonce už do 19. století, kdy se objevily první takto poháněné prototypy, a elektromotor tak byl na světě dříve než motor spalovací. Jejich lesk a sláva však tehdy rychle zapadla a znovu se začali objevovat v nové moderní podobě především v posledních 20 letech. Svojí minulost tedy bezesporu mají, ale mají také budoucnost?

Pokrokové země

V zemích, kde je ekologie základem žití a kde mohou lidé řešit i jiné problémy, než jak se uživit, tedy ve Skandinávii, konkrétně Norsku či Švédku, se již po silnicích prohání mnoho modelů elektrických automobilů, ovšem tam si to jednak lidé můžou dovolit a také se tam nachází dostatečné zázemí v podobě dobíjecích stanic.

Také USA a Anglie, které jsou průkopníky v podstatě v každém průmyslovém odvětví, neustále nahlas deklarují, jak je důležité tyto vozy globálně používat.

Elektromobily stále více pronikají také na východ, pokud se podíváme třeba do pokrokového Japonska nebo Jižní Korei, zjistíme překvapivý fakt, a sice že zdejší řidiči jezdí v elektrických vozech velmi rádi a jejich zastoupení je srovnatelné se západními energetickými velmocemi.

Dobíjení je u nás zatím nedostatečné

Dobíjecí stanice baterií elektromotorů jsou především u nás a na Slovensku, potažmo v dalších méně rozvojových zemích Evropy dosud tím největším problémem a zákazníci si stěžují na krátkou dobu, po kterou vám vydrží automobil nabitý. Akumulátory se zde liší podle jednotlivých výrobců vozů, často dokonce nejsou kompatibilní s dostupnými dobíjecími stanicemi. Situace se však mění každým dnem, rozvoj jde i v tomto odvětví neuvěřitelně kupředu a na jednu baterii již ujedete bez problémů stovky kilometrů.

Výrobci se zároveň snaží o maximální kompatibilitu a globální propojení, vytvoření dostatečné sítě nabíjecích stanic, která bez potíží uspokojí rostoucí poptávku.

V současné době se v České republice nachází dosud kolem 50 fungujících nabíjecích stanic, ovšem velký nárůst použití elektro vozů se v nejbližších letech neočekává, ale už i u nás se najdou nadšenci, kteří si chtějí připlatit za tento luxus. I podle budování dalších a dalších dobíjecích doků by to nemělo trvat tak dlouho a bude se prodej elektromobilů ještě rapidněji zvyšovat.

Vysoká cena je dosud rozhodující

Stále ještě vysoká cena elektromobilů je v našich luzích a hájích více než dostatečným argumentem k tomu, abychom si nějaký čas počkali. Naštěstí se neustále zdokonalují technologie výroby a také přeměny energie, prodlužuje se dojezdová doba a tak se tato auta stávají stále dostupnější také cenově, jedná se už i o statisíce, nejen milionové pořizovací ceny.

Elektromobily jistě budoucnost mají, především proto, že jsou ekologické a neprodukují žádné spaliny, jsou nehlučné a sofistikované, jsou to jednoduše auta nové doby, která bude charakteristická soužitím s přírodou.

V ČR zatím spatříte elektromobil spíše sporadicky, ale mnohé servisy, autobazary nebo autosalony nabízí možnost projet se v tomto vynálezu zdarma, tak proč si to zatím alespoň nezkusit?

Pokud ale potřebujete auto a máte omezené finance, neváhejte využít náš pronájem osobních automobilů nebo půjčovnu dodávek za skvělé ceny.