MENU 568 851 851
CZ
CZ EN DE RU FR IT PT ES

7 tipů jak jezdit levně a úsporně

Při neustále se zdražující ceně paliva nezbývá řidičům, než stále více myslet na to, jak uspořit. Existují různé technické úpravy řídící jednotky, ale také to závisí na technice vaší jízdy. Pár tipů pro správnou jízdu, se kterou ušetříte, si můžeme uvést:

Neutrál

První z našich možností je jízda na neutrál. Je to velmi jednoduché. Jakmile budete vědět, že se chystá zastavení, a budete dostatečně rozjetí, vyřaďte rychlost a dojeďte co největší vzdálenost pouze na neutrál. Při zastavení na křižovatce je vyřazení rychlosti samozřejmostí, pro ještě větší úsporu je dobré zcela vypnout motor. Jízda bez rychlosti se velmi vyplácí také při sjíždění z kopce, zvláště pak, když se jedná o velmi dlouhé sjezdy.

Jízda po dálnici

Řidiči se někdy mylně domnívají, že pomalejší jízda na dálnici znamená také větší úsporu, ale není tomu tak. Naopak je lepší pedál plynu trochu více sešlápnout a udržovat plynule svižnou jízdu, samozřejmě v mezích pravidel. Nejlepší je řádně vyhnat otáčky nahoru, a po té již jen udržovat stabilní rychlost.

Brzdění motorem

Brzděte motorem, ovšem při vyšších otáčkách, rovná se to také značné úspoře. Kupodivu, když dobrzďujete s pomocí motoru, je spotřeba paliva podobná, jako při neutrálu.

Správný rozjezd

Abyste ušetřili benzín nebo naftu, rozjíždějte se především plynule, bez nadměrného šlapání na pedál. Vyšší rychlostní stupně je vhodné řadit co nejdříve, ale při dostatečných otáčkách.

Tempomat

Překvapivě se dá ušetřit i vypnutím tempomatu, a to především v častých kopcích. Na rovinkách je to zcela jinak, tam dokáže toto zařízení díky rovnoměrné jízdě naopak spotřebu snížit.

Plynulost jízdy za každých okolností

Za každých okolností a podmínek se snažte jezdit se svým vozem plynule. Zbytečně nebrzděte, raději jen motorem, udržujte pokud možno vyšší rychlostní stupeň a plyn v přiměřených otáčkách. Díky plynulé jízdě ve městě navíc nebudete nijak omezovat další účastníky provozu.

Klimatizace

A na závěr klimatizace. Také ona dokáže odebírat až šokující množství paliva, u aut s vyšší spotřebou může jít až o 2 litry na sto kilometrů. To je opravdu hodně. I proto používejte klima jen v nutných případech, samozřejmě tak, aby to nebylo zdravotně nebezpečné. Za jízdy někdy postačí otevřené okénko.